Центар за промоцију науке

Центар за промоцију науке

Изложба радова архитектонског конкурса за зграду Центра за промоцију науке

 

Савко шеталиште, Калемегдан

 

12. мај - 5. јун 2011. године

 

На изложби је приказано 232 рада, а отварању је присуствовао и аутор првонаграђеног предлога, архитекта Волфганг Чапелер из Беча. По речима жирија конкурса, победнички пројекат, рад аустријског архитектонског бироа представља изненађујућу и интелигентну реинтерпретацију принципа модерне архитектуре. Он повезује шездесетогодишњу историју Новог Београда са могућностима архитектуре будућности. Иако делује врло радикално, конструкција на којој стоји објекат, једноставна је и добро осмишљена.

 

„Зграда Центра за промоцију науке биће отворена за све грађане. У њој ће се на интерактиван начин представљати научне теме – сталним и привременим поставкама у посебно опремљеним изложбеним просторијама, научним радионицама, лабораторијама и аудиторијумима, у планетаријуму, научном врту, предавањима, дебатама, експериментима и демонстрацијама за посетиоце свих узраста, а посебно за најмлађе. Ту ће бити и сала за научне конференције и семинаре и веза са Нано центром који се истовремено гради. Верујемо да ће и несвакидашња архитектура зграде Центра за промоцију науке и сама локација – блок 39 на Новом Београду, као будући Кампус науке и уметности, привлачити пажњу. Тим пре што су овакви објекти новина у нашем региону, па ће наш Центар бити прва таква институција на западном Балкану".

                                       Александра Дрецун , директорка Центра за промоцију науке

 

Архитектонски конкурс Центра за промоцију науке објављен је 15. септембра и трајао је до 1. децембра 2010. године. Наручилац конкурса било је Министарство за науку и технолошки развој Републике Србије. Пројекат је представљао део инвестиција у научну инфраструктуру, које се финансира средствима Европске инвестиционе банке. Организацију конкурса спровели су: Интернационална унија срхитеката, Савез архитеката Србије и Друштво архитеката Београда. Конкурсне предлоге подигло је 350 учесника из 47 земаља, а 232 пројектна задатка из 39 земаља стигло на адресу организатора конкурса.

Пријава за Newsletter

Будите у току са дешавањима и новостима из Београдске тврђаве. За пријаву једноставно укуцајте Ваш е-mail