Архива 2008

Конституисана Секција тврђава и остатака утврђених градова

Секција тврђава и остатака утврђених градова Србије основана је у фебруару прошле године у оквиру Сталне конференције градова и општина, а на иницијативу ЈП „Београдска тврђава“. Конститутативна седница Секције тврђава и остатака утврђених градова одржана је у Београду 23. маја 2008. године у просторијама Археолошког института на Доњем граду Београдске тврђаве.

 

Циљ оснивања Секције тврђава и остатака утврђених градова Србије је да се јавност упозна са постојањем вредних споменика културе у нашој земљи, утврди њихово стање, предложи програм ревитализације, покрену конзерваторско-рестаураторски радови и укључе у туристичку понуду Србије.

 

Љиљана Обрадовић, директорка ЈП „Београдска тврђава“ истакла је да општине и градови у Србији, на чијој се територији налазе утврђења, могу на овај начин да приступе домаћим и међународним фондовима за обнову европског културног наслеђа.

 

На територији Србије налази се преко 200 остатака тврђава и утврђених градова, а ЈП „Београдска тврђава“ уз помоћ стручне комисије, извршила је одабир 29 тврђава, које се налазе на територији 25 општина и градова који ће чинити чланство Секције.

 

Ове тврђаве су изабране методом историјског значаја и степена очуваности, односно могућности да се на њима врше конзерваторских радова у циљу осавремењавања садржја и привлачења посетилаца. Осим Београдске тврђаве, на овој листи се налазе Петроварадин у Новом Саду, Маглич код Краљева, Марково кале код Врања, Хисар у Прокупљу, тврђава Рам, Фетислам у Кладову, Вршачки замак, као и тврђаве у Шапцу, Нишу, Расу, Голупцу, Ужицу, Крушевцу, Сталаћу, Пироту, Звечану и Новом Брду на Космету, Смедереву, Бачу, утврђење манастира Раваница и Ресава, Новопазарска тврђава, Соко град, Борач код Кнића, Вишеград код Призрена, Козник код Бруса, Копријан код Ниша и Милешевац код Пријепоља.

 

На седници Секције тврђава и остатака утврђених градова формиран је Савет Секције, на којој је изабран председник Секције, Љиљана Обрадовић директорка ЈП „Београдска тврђава“, заменик председника Александар Радовић из Завода за заштиту споменика културе града Ниша, секретар Предраг Ђидић из ЈП „Београдске тврђаве“, као и још пет чланова Савета Секције, изабраних на основу међусобне повезаности и територијалне обједињености: Вршац, Голубац, Крушевац, Нови Пазар и Звечан.

 

Овом приликом представљене су и публикације објављене у издању ЈП "Београдске тврђаве" - Средњовековња утврђења у Србији, Звечан, Београд, Голубац, Крушевац, Козник, Прокупље и Смедерево.

 

У овим књигама дат је општи преглед свих тврђава у Србији, њихов географски положај, археолошке, историјске и културне особености, као и корисне информације о томе шта је до сада и у ком степену урађено на њиховој ревитализацији.

Пријава за Newsletter

Будите у току са дешавањима и новостима из Београдске тврђаве. За пријаву једноставно укуцајте Ваш е-mail